Smoczek uspokajający czy ortodontyczny?

  • Karolina Wyrwał
  • Autor: Karolina Wyrwał
  • Publikacja: 01 Aug 2018
Smoczek uspokajający czy ortodontyczny?

Każda mama kompletując wyprawkę dla maluszka zastanawia się czy kupować smoczek uspokajający.

Czy może kupić na wszelki wypadek? A może lepiej nie, żeby nie kusił? Zdania są podzielone. A jeżeli jednak kupić, to jaki?

Który będzie najlepszy ze wszystkich? Który jest ortodontyczny?

mg0501-e1450729488539-1500x1500_3

Są dzieci, które smoczka nie chcą, każdym plują. Wtedy problem odpada. A może nie? Czasem kiedy dziecko nie chce smoczka, może zacząć ssać kciuk. Walka później jest ciężka, kciuka przecież nie utniemy :) Jeżeli smoczek służy tylko do uspokajania, dziecko nie „biega” z nim cały dzień to nie ma się czym martwić. Smoczek powinno się zabierać kiedy dziecko uśnie, żeby nie ssało go cały czas. Takie korzystanie ze smoczka nie sprawi problemów.

Smoczek uspokajający Avent

Wróćmy jednak do samych smoczków. Producenci prześcigają się, każdy jest najbardziej ortodontyczny ze wszystkich, każdy uspokaja najlepiej, na każdym informacja że tylko ten jedyny będzie najlepszym wyborem.. można się pogubić.

smoczek-mam-2

 

1. Który smoczek jest uspokajający?

Przychodzą do nas Klienci którzy chcą kupić smoczek uspokajający. Taki, na którym jest napisane że uspokaja. Prawda jest taka, że każdy ma za zadanie uspokoić dziecko :) Ma zastąpić pierś mamy, kiedy nie ma już potrzeby jedzenia, a tylko ssania. Więc czy to będzie smoczek NUK, czy MAM czy Avent czy jakikolwiek inny.. każdy uspokaja!

smoczek-uspokajajcy-avent

 

 

2. Który smoczek jest ortodontyczny?

Temat rzeka… a może i nie. Generalnie mamy 3 rodzaje smoczków – symetryczne (płaskie, w kształcie kropli), anatomiczne (ścięte) oraz okrągłe.

kształt-smoczek-uspokajajacy

No dobrze.. kształty kształtami ale który jest ortodontyczny? producenci zarówno smoczków anatomicznych jak i symetrycznych twierdzą że ich smoczki są również ortodontyczne. Czyli tylko smoczki okrągłe z reguły nie są ortodontyczne.

Dla ułatwienia, jeśli szukacie smoczka o konkretnym kształcie

-smoczki płaskie ma w swojej ofercie AventTommee TippeeMAM

-smoczki anatomiczne znajdziecie u Dr Brown’sNUK-aElodie DetailsEco VikingNatursutten

-smoczki okrągłe można spotkać u LoviEco VikingNatursutten

360c82f1-5d92-47ad-9063-e09381345c71.jpg._CB290774057__SL300__

 

3. Czy lepszy jest smoczek silikonowy czy z lateksu?

W tym momencie mamy na rynku zarówno smoczki silikonowe jak i z kauczuku (lateks).

Silikonowe smoczki są najczęściej przezroczyste, trwałe, bez smaku i zapachu. Są twardsze niż smoczki lateksowe.

Natomiast smoczki lateksowe są przyjemnie miękkie, w dotyku bardziej przypominają skórę, w związku z czym są lubiane przez dzieci.

Są smoczki klasyczne, które składają się z plastikowej tarczy i gumki do ssania oraz takie które w całości są odlane z jednego kawałka silikonu lub kauczuku.

Jednoelementowe smoczki mają swoje plusy. Nic się nie gromadzi w zakamarkach, można je traktować jako gryzaki.

smoczek-avent-soothie

 

4. Który smoczek jest najlepszy?

Najczęściej polecanym kształtem smoczka jest ten o  kształcie fizjologicznym (anatomiczny), który podczas ssania przez malucha, dopasowuje się do kształtu jego jamy ustnej i w dynamiczny sposób napina tak jak sutek mamy. Dzięki temu dziecko podczas ssania angażuje więcej mięśni twarzy, prawie tak jak podczas karmienia naturalnego.

To ważne, bo takie ssanie jest naturalnym ćwiczeniem logopedycznym i zapewnia prawidłowy rozwój zgryzu.

Ale jaki kształt podpasuje maluchowi? Ciężko przewidzieć i warto próbować z różnymi, jeżeli jesteśmy zdecydowani na ten produkt.

 

5. Higiena przede wszystkim!

 

Smoczek ma bezpośredni kontakt ze śluzówkami malucha. Dlatego przy noworodkach zalecana jest jego sterylizacja.

Starsze dzieci mogą mieć już tylko umyty smoczek, ważne żeby go nie oblizywać samemu – dorośli mają swoje zarazki, maluch nie musi od razu ich przejmować :D

Co zrobić jak smoczek ulegnie zabrudzeniu na spacerze a nie mamy zapasowego? Można przetrzeć przeznaczonymi do tego celu chusteczkami (mogą być ściereczki Milton) albo użyć podręcznego sterylizatora na smoczek

Mycie myciem, ale smoczki wymieniamy minimum co 2 miesiące, oraz zawsze wtedy kiedy zauważymy najmniejsze ślady zużycia (m.in. nadgryziona gumka smoczka).

 

6. Kiedy dziecko powinno pożegnać się ze smoczkiem?

Sam smoczek powinien być odstawiony tak szybko jak tylko jest to możliwe. Logopedzi informują, że zbyt długie odkładanie tej decyzji może mieć wpływ na wymowę. Dzieci które posiadają już pierwsze mleczne zęby i nadal korzystają ze smoczka mogą w późniejszym czasie seplenić. Stomatolodzy twierdzą że ze smoczka należy zrezygnować po pierwszym roku życia, najpóźniej do 18 miesiąca. Argumentują to problemami ze zgryzem, krzywo rosnącymi ząbkami czy zwiększonym ryzykiem próchnicy.

 

Czy uważacie że można się obejść bez smoczka? A może życie bez niego najłatwiejsze nie jest? Chętnie poznamy Wasze opinie na ten temat!Komentarze