Ząbkowanie, czy to już?!

  • Karolina Wyrwał
  • Autor: Karolina Wyrwał
  • Publikacja: 01 Jul 2018
Ząbkowanie, czy to już?!

Ząbkowanie to temat, z którym musi się zmierzyć każdy rodzić. Czasem nawet nie wiadomo kiedy wyskakuje ząbek, a czasem każdy okupiony jest tygodniami płaczu. Kiedy wychodzą zęby? Kiedy to się kończy? W co można się uzbroić, żeby ukoić ból malucha? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

zabkowanie maluszka pierwsze zeby

Zęby dziecka kształtują się już w życiu płodowym. Niektórym dzieciom wychodzą wcześniej, a innym później. Nie ma na to reguły.

Ząbkowanie możemy podzielić na:

-przedwczesne (noworodki urodzone z zębem/zębami, albo którym zęby wychodzą do 1 ukończonego miesiąca)

-wczesne (pierwsze zęby w 3-4 miesiącu życia)

-o czasie (pierwsze zęby w 5-8 miesiącu życia)

-późne (pierwsze zęby w 9-11 miesiącu życia)

-opóźnione (pierwsze zęby po 12 miesiącu życia)

ff0294341cab73410ef0aded2518e5d3

Oczywiście możemy znaleźć opracowanie z ogólnych schematem, kiedy możemy spodziewać się pierwszych ząbków. Trzeba to jednak traktować z odpowiednim dystansem.

4–6 miesiąc – wychodzą dolne jedynki
7 miesiąc – wychodzą górne jedynki
8–12 miesiąc – wychodzą dolne i górne dwójki
12–16 miesiąc – wychodzą dolne i górne czwórki
15–24 miesiąc – wychodzą dolne i górne trójki (kły)
21–31 miesiąc – dolne i górne piątki

Zwykle jest tak, że najpierw wychodzą górne a potem dolne zęby. Są jednak dzieci, u których najpierw pojawiają się zęby górne.

teething-baby

Jak rozpoznać czy to JUŻ? Pierwsze objawy ząbkowania to najczęściej:

-obfite ślinienie się-  tutaj trzeba zadbać o odpowiednią higienę, m.in o to żeby wycierać buzię malucha miękką pieluszką (zapobiegamy ewentualnym podrażnieniom) czy założyć chłonny śliniak (dzięki temu maluch nie będzie co chwilę „do przebrania”)

3079-superro_baby_eco_blue_bite_baby_lullalove

-wkładanie piąstek, paluszków do buzi, „gryzienie” maminego palca czy wszystkich innych przedmiotów, które są w zasięgu- dziąsła malucha są czerwone, mogą być rozpulchnione i SWĘDZĄ…. podajmy maluszkowi odpowiedni gryzaczek, można mieć nawet kilka, żeby niemowlę się nie znudziło, miało różne faktury i „stopnie”twardości do ukojenia dyskomfortu. Można nałożyć specjalny żel chłodzący, do kupienia w aptece.

matchstick-monkey-green-gryzak-masujacy-ze-szczoteczka (1)

-marudzenie, niepokój, problemy ze spaniem czy wybudzanie się w nocy, gorączka.. podobno dobrze, że nie pamiętamy jak sami ząbkowaliśmy :) Teraz pozostaje nam ukoić ból wyrzynających się zębów u naszego maluszka. Mamy karmiące piersią mogą zauważyć że dziecko bez przerwy domaga się piersi, od zawsze wiadomo, że bliskość mamy działa uspokajająco. Jednak czasem warto zastanowić się nad homeopatycznymi lub tradycyjnymi lekami przeciwbólowymi. Jeśli martwi Cię zachowanie malucha, przy najbliższej wizycie u pediatry można się upewnić co można podawać kilkumiesięcznemu dziecku.

Ząbkowanie to etap który minie. Nie trwa wieczności chociaż czasem można odnieść takie wrażenie. Wszystkim Wam, życzymy wytrwałości! A może macie jakie sprawdzone sposoby na ząbkujące maluchy?Komentarze